Eko-aktivity v CZ Moravské Lieskové PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 23 Január 2014 19:50

V cirkevnom zbore Moravské Lieskové sa to eko-aktivitami len tak hemží. Domáci brat farár Peter Maca pripravil powerpoint prezentáciu, v ktorej mapuje všetko, čo sa v cirkevnom zbore v oblasti ekológie udialo. Prezentáciu si môžete stiahnuť TU.

V cirkevnom zbore pripravili aj niekoľko predášok z oblasti ekológie. Ponúkame vám z nich krátky súhrn.

Prvú prednášku Grundtvig volá - Zastavme skazu, spolu s fotografiami nájdete TU.

Druhú prednášku Grundtvig a biologická ochrana rastlín nájdete TU.

Grundtvig a zdravoveda

Človek - klenot stvorenstva bol nosnou témou tretieho stretnutia v rámci projektu Grundtvig v tomto roku, ktoré sa konalo v cirkevnom zbore v Moravskom Lieskovom 25. júna 2013. Poslucháčov, ktorí sa stretli v miestnej klubovni Jednoty dôchodcov, privítala vedúca Oltárneho krúžku žien Anny Hollej Viera Macová. Predstavila tému stretnutia: „Ľudský organizmus a jeho prevencia“ i vzácnu prednášateľku, internú lekárku MUDr. Boženu Janovicovú. Prednášateľka populárno-náučným spôsobom prezentovala jednotlivé ľudské orgány, najčastejšie príčiny ich ochorenia, ako aj metódy, ako im predchádzať. Po prednáške mali poslucháči možnosť pýtať na konkrétne témy z oblasti zdravovedy a internej medicíny. Potešiteľným faktom je narastajúci počet účastníkov prednášok v rámci programu Grundtvig, ako aj ich zastúpenie naprieč konfesionálnou príslušnosťou.

 

 

 

 

 

 

Grundtvig a ekológia v nábytkárstve

V sobotu 27. 7. 2013 sa v Osvetovom dome v Moravskom Lieskovom uskutočnilo v poradí štvrté stretnutie z cyklu prednášok, ktoré miestny evanjelický zbor organizuje v rámci medzinárodného projektu „Grundtvig – učiace sa partnerstvá“, zameraného na vzdelávanie v oblasti ekológie a trvalo udržateľného rozvoja. Po úvode brata farára Petra Macu tému prednášky „Ekologické materiály v nábytkárstve“ objasnil prítomným zo svojich skúseností a praxe Ján Maca. V súčasnosti pôsobí ako interiérový dizajnér v spoločnosti Decoland v Prahe, kde prichádza do styku so širokou ponukou dizajnových nábytkárskych firiem. Na príklade štyroch firiem (Dorelan, Team7, Moretti Compact, Presotto Italia) priblížil vzťah nábytku a používaných materiálov k životnému prostrediu i zdravému životu človeka. Tí, ktorí si napriek dovolenkovému času a vysokým teplotám prišli vypočuť tieto informácie, sa tak napríklad dozvedeli, čo v sebe ukrýva matrac, ako môže výroba nábytku z dreveného masívu trvať 85 rokov a prečo nie je drevotrieska ako drevotrieska. Prednáška tak plynule prešla d o diskusie nielen o materiáloch, ale i prístupe firiem k ekológii a hľadaní lepších riešení v dizajne i v technológiách. Dúfame −a podľa reakcií prítomných tomu veríme −, že toto stretnutie bolo pre všetkých prínosné a naplnilo svoj účel, teda že prinieslo vedomosti, ktoré budú aj v budúcnosti pre každého využiteľné v bežnom živote. V tomto prípade to boli informácie o tom, z čoho sa skladá nábytok a ako nás to môže ovplyvňovať.

  Pro joomla themes